Menu

Shout Box

Latest Message: 9 years, 11 months ago
 • kolecko : Moc pi?knie strona ju? si? cieszy? kiedy vas zobaczy? Kó?eczko Czechy
 • Elf : nice :P
 • lemak : ja;]
 • łucznik : kto jeszcze jest w fundacji? poza zalozycielami? :P
 • Admin : To nie tylko zasługa admina :P To też zasługa członków fundacji, którzy mi w tym czynnie pomagali :D
 • łucznik : wow, nie sądzilem ze kiedykolwiek do tego dojdzie :P brawa dla admina za wytrwalosc w dązeniu do celu, porzuconego przez tak wielu :P
 • Elf : Daga, nie aga :P trafiłam na tą stronę przez frehę - aż oczom uwierzyć nie mogłam że w końcu powstała :P
 • Admin : Aga to Ty? A zdjęcia, które pokazujemy dotyczą historii fundacji, jaka miała miejsce w przeszłości. A kto wie, być może w najbliżym czasie znów odrodzimy grupę :)
 • Elf : no strona fajna, tylko czemu chwalicie sie pokazami ogniowymi ludzi ktorzy juz w fundacji nie są? :P
 • Admin : Podkład wyłączony. Przy dłuższym użytkowaniu faktycznie stawał się uciążliwy.

Only registered users are allowed to post

Zaloguj sięGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
O nas
czwartek, 21 stycznia 2010 12:51

Warszawska Fundacja Miłośników Historii działa od 2004 roku. Na stałe jest z nią związanych około 10 osób. "Zajmujemy się rekonstrukcjami historycznymi, głównie wieku XV.'' - mówi prezes fundacji, Ryszard Radyn.

Członkowie bemowskiej fundacji są stałymi uczestnikami turniei rycerskich w kraju i za granicą a także organizatorami niektórych turniejów imprez i przede wszystkim turystyki związanej z historią w tym międzynarodowej (występy i pokazy walki, rycerskie turnieje międzynarodowe,  pokazdy scenek historycznych oraz tańca z ogniem). Można było nas oglądać na wielu imprezach historycznych w kraju i za granicą - między innymi Czechach, Niemczech czy Słowacji. 

W sprawach wyposażenia rycerskiego i strojów fundacja współpracuje stale z kilkoma warsztatami rzemieślniczymi i zakładami kowaslskimi, które są odpowiedzialne za stroje, osprzęt rycerki i sprzęt taborowy. Wśród tychże współpracowników godnymi polecenia są zakłady kowalskie:

 • Pana Andrzeja Sieńki
 • Pana Waldemara Grondzkiego 

Natomiast w zakresie strojów i haftów Warszawska Fundacja Miłośników Historii wspólpracuje z Pracownią Haftu Artystycznego Państwa Barbary i Andrzeja Szczerbów.

Wydawać by się mogło, że rzemiosło historyczne i interesowanie się historią może być zajęciem, które może przynieść jakiekolwiek zyski. Jednak są to tylko pozory, gdyż jest to bardzo drogie przedsięwzięcie. Okazuje się bowiem, że kompletne wyposażenie rycerza kosztuje około 20.000 złotych. Pozostaje tylko boleć nad tym, że pomimo wysokich nagród w turniejach rycerskich i innych konkursach często nie udaje się pokryć nawet części kosztów poniesionych na ekwipunek. Bardzo często poswięca się ostatnie oszczędności, by pokazać się z nowym mieczem lub lśniącej zbroi...   

Na razie fundacja w większej części finansuje się sama z środków własnych. Niewielką część stanowią wpływy za pokazy, reklamy i organizację imprez takich jak walki rycerskie. Niestety obecnie darczyńców na taki rodzaj pokazów dla ludzi jest niezmiernie mało, dlatego też największym wsparciem z zewnątrz było do tej pory przekazanie fundacji w użytkowanie na czas nieokreślony ok. 2 ha terenu na obszarze byłej bazy wojskowej pomiędzy rezerwatami Łosiowe Błota przez właścicieli firmy Sawa Development. 

Ciekawostką może być, że Warszawska Fundacja Miłośników Historii wzięła udział w realizacji (dostarczenie strojów i uzbrojenia) reklamy telewizyjnej znanej marki piwa.